Chybí nám efektivita v zakončení, řekl trenér Kettunen

Přes překvapivou nedělní porážku s Lotyšskem zůstává finský trenér českých florbalistů Petri Kettunen v klidu a věří, že jeho tým na domácím mistrovství světa v Praze ukáže svou sílu. Po úvodní výhře nad Německem (10:5) a neúspěchu s Lotyši (3:4) vidí rezervy především v koncovce.

„Nejvíc nám chyběla efektivita v zakončení. V prvním zápase proti Německu jsme byli nervózní. Proti Lotyšsku nemám co vytknout z pohledu přístupu, motivace, zodpovědnosti. Naši hráči byli připraveni, bojovali, Lotyši mají mnohem lepší tým než Německo. V naší ofenzivě byly rezervy, obrana fungovala dobře proti Lotyšům. Musíme být efektivnější, dorážet a být před brankou trochu víc nepříjemní,“ řekl novinářům Kettunen.

Věří, že se prohra s Lotyšskem na týmu nepodepíše. „Samozřejmě porážka je vždy negativním impulzem pro sebedůvěru, ale nemám z toho obavy. Celkové atmosféra na hřišti byla lepší než pro Německu. Šancí jsme si vypracovali dost, ale rozhodují výsledky. Ten nebyl takový, jak jsme si představovali. Budeme se teď soustředit na detaily, které zlepšit,“ podotkl Kettunen.

Ani po nepodařeném duelu s Lotyši v šatně hlas nezvyšoval. „Mám svůj styl práce, jak mluvím s hráči. Víc věřím dobré konverzaci než řevu. I když také umím zařvat, když je to třeba,“ usmíval se osmačtyřicetiletý bývalý útočník. „Hráči večer po zápasech byli samozřejmě zklamaní a smutní. Ale na takovém turnaji, když přemýšlíte moc dlouho o tom, co bylo, neposunete se dál.“

V duelech s Němci a Lotyši český tým dobýval zataženou defenzivu, teď se proti Švýcarsku může těšit na otevřenější partii. „Švýcaři jsou na balónku velmi dobří, budou ho chtít kontrolovat a útočit. Němci a Lotyši se soustředili víc na brejky. Hráli jsme se Švýcary hodně zápasů, i příprava na ně bude jednodušší,“ podotkl Kettunen.

Spokojený je zatím s druhým útokem, který tvoří Adam Delong, Patrik Dóža a Tom Ondrušek. „Celá lajna dobře útočila, vytvářela si šance a byla v nich efektivní. To je dobře. Potřebujeme víc pomoc i od Jendrišákovy lajny,“ podotkl Kettunen.

Nástupce Radima Cepka, který na minulém šampionátu v Rize v roce 2016 dovedl rodnou zemi k mistrovskému titulu, zpívá před zápasy i českou hymnu. „Ano, naučil jsem se ji. Nebylo to snadné. Ale když jsem viděl slova v angličtině, jsou podobná ve všech hymnách: jak krásná je ta země, jaké jsou tam hory a jezera. Ale je pěkné si to před zápasem zazpívat i pro týmový duch,“ dodal Kettunen.