Desítce Sportovce roku ČR vévodí favorizovaná Ledecká

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká jako favoritka na vítězství vévodí finálové desítce 60. ročníku ankety Sportovec roku České republiky.

Do užšího výběru se v hlasování 217 členů Klubu sportovních novinářů dostali i další medailisté ze ZOH Martina Sáblíková, Michal Krčmář, Karolína Erbanová, Veronika Vítková a Eva Samková. Doplnili je tenistky Petra Kvitová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou, hokejista David Pastrňák a letec Martin Šonka. Loňská královna českého sportu Gabriela Koukalová už ukončila biatlonovou kariéru.

Z finálové desítky roku 2017 zopakovaly umístění mezi nejlepšími Ledecká se Sáblíkovou. Snowboardistka a lyžařka Ledecká byla jednou z největších hvězd únorových her v Pchjongčchangu po té, co šokovala vítězstvím v superobřím slalomu na lyžích, a pak podle očekávání triumfovala v paralelním obřím slalomu na prkně. Je tak jisté, že vylepší loňské páté místo.

Rychlobruslařka Sáblíková je Sportovkyní roku z let 2007, 2009 a 2010. V elitní desítce je podvanácté, tentokrát ji tam dostalo zejména stříbro v olympijském závodě na 5000 metrů, které vybojovala navzdory zdravotním problémům. Poprvé a zřejmě naposledy je v desítce další rychlobruslařka Karolína Erbanová, která na olympiádě skončila třetí na pětistovce, ale před začátkem nové sezony kvůli sporům s reprezentačním trenérem Petrem Novákem překvapivě ukončila kariéru.

Vládnou tenistky a zimní sporty

Premiéru mezi nejlepšími českými sportovci roku zažije také biatlonista Krčmář, stříbrný olympijský medailista ze sprintu. Jeho kolegyně Vítková byla několikrát mezi nejlepšími kolektivy jako členka štafety, ale první individuální nominaci si zajistila až olympijským bronzem. Medaili stejné hodnoty získala na ZOH snowboardcrossařka Samková.

Pět turnajových titulů vyneslo do finále Sportovkyni roku 2011 a 2014 Kvitovou. Tenis zastupují ještě světové jedničky ve čtyřhře Krejčíková se Siniakovou, které vyhrály Roland Garros i Wimbledon.

Jediným zástupcem kolektivního sportu mezi finalisty je hokejový útočník Pastrňák, který se v Bostonu vypracoval v jednu z hvězd NHL. Díky triumfu v seriálu Red Bull Air Race, který získal těsně před uzávěrkou hlasování, se do desítky dostal akrobatický pilot Šonka.

O nejlepším kolektivu se rozhodne mezi basketbalisty, kteří se poprvé v samostatné historii dostali na MS, vítězkami tenisového Fed Cupu a hokejisty mistrovské Komety Brno.

Hlasování ve 2. kole začíná dnes, uzávěrka je 6. prosince. Slavnostní vyhlášení v Praze se uskuteční v pátek 21. prosince.

Další pořadí

11. Adam Ondra (sportovní lezení) 297
12. Lukáš Krpálek (judo) 267
13. Josef Dostál (rychlostní kanoistika) 256
14. Tomáš Satoranský (basketbal) 242
15.  Nikola Ogrodníková (atletika) 205
16. Jan Kopecký (motorismus) 202
17. Barbora Hermannová/Markéta Nausch Sluková (beachvolejbal) 176
18. Karolína Plíšková (tenis) 174
19. Martin Fuksa (rychlostní kanoistika) 163
20. Ondřej Synek (veslování) 155
21. Eva Vrabcová-Nývltová (atletika) 140
22. Pavel Maslák (atletika) 117
23. Michal Kempný (hokej) 108
24. Tomáš Vaclík (fotbal) 99
25. Jiří Prskavec (vodní slalom) 99
26. Petr Čech (fotbal) 78
27. Fabiana Bytyqi  (box) 75
28. Martina Satková (vodní slalom) 71
29. Anežka Drahotová (atletika)  66
30. Jan Veselý (basketbal) 46