Druhou českou medaili na OH vybojoval stříbrný biatlonista Krčmář

Také o druhou českou medaili se na olympijských hrách v Pchjongčchangu postarali biatlonisté. Michal Krčmář ve sprintu senzačně obsadil druhé místo a navázal na sobotní bronz Veroniky Vítkové. O úspěch se postaral také běžec na lyžích Martin Jakš devátou příčkou ve skiatlonu.

Krčmářovi k první medaili z velké akce pomohla bezchybná střelba, což se v náročných povětrnostních podmínkách povedlo už jen vítězi Arnu Peifferovi z Německa. Na něj sedmadvacetiletý český reprezentant, jehož dosavadním maximem ve Světovém poháru bylo loňské třetí místo ze stíhačky v Ruhpoldingu, ztratil 4,4 sekundy.

„Neuvěřitelné. Jsem šťastlivec, protože jsem měl dobré podmínky na střelnici a… Omlouvám se, nemám slov. Je to krásný den,“ řekl se slzami v očích Krčmář. Za sebou nechal i oba největší favority Martina Fourcada z Francie a Nora Johannese Böa, kterým hrubě nevyšla střelba. Dvojnásobný olympijský vítěz ze Soči obsadil osmé místo, Bö skončil až na 31. příčce.

Také Jakš si ve skiatlonu dojel pro nejlepší individuální výsledek na olympiádě. Jeho dosavadním maximem bylo 27. místo ve skiatlonu před čtyřmi lety v Soči a stejná příčka ve stíhacím závodu na 30 km z her ve Vancouveru. V Kanadě v roce
2010 získal také bronz ve štafetě.

Na překvapivého vítěze Simena Hansena Krügera z Norska, který při olympijské premiéře vyhrál navzdory pádu v úvodu závodu, ztratil 34 sekund. Za sebou jednatřicetiletý český běžec nechal mimo jiné i hlavního favorita a vedoucího muže Světového poháru Nora Johannese Klaeba, který doběhl desátý deset vteřin za Jakšem.

Překvapivého vítěze měl i závod sáňkařů. Zlatou medaili získal Rakušan David Gleirscher, který na mistrovství světa ani ve Světovém poháru ještě nebyl na stupních vítězů. K výhře mu pomohlo selhání favorizovaného Felixe Locha. Německý reprezentant totiž směřoval za třetím individuálním triumfem za sebou, ale poslední čtvrtou jízdu neuvěřitelně pokazil a skončil pátý. Český sáňkař Ondřej Hyman byl jednadvacátý.

Očekávaného vítěze měl naopak závod na 5000 metrů, který ovládl Sven Kramer a jako první rychlobruslař ovládl jednu disciplínu na třech olympiádách za sebou. Pro celkově čtvrté zlato si navíc dojel v olympijském rekordu, když časem 6:09,76 vylepšil vlastní maximum z roku 2014 přesně o sekundu.

Ve slopestylu vybojoval první zlato pro výpravu USA sedmnáctiletý snowboardista Redmond Gerard, který navázal na triumf ve Světovém poháru