Florbalisté podlehli na MS překvapivě Lotyšsku 3:4

Čeští florbalisté prohráli ve svém druhém utkání na mistrovství světa v Praze překvapivě s Lotyšskem 3:4 a výrazně si zkomplikovali cestu za přímým postupem do čtvrtfinále. Svěřenci finského trenéra Petriho Kettunena sice vyrovnali z 1:3 na 3:3, ale ve 44. minutě rozhodl Atis Stepans.

Češi mají stejně jako Lotyši na kontě po dvou zápasech dva body a v úterý je čeká od 19:30 závěrečný duel ve skupině A se Švýcarskem, které má na kontě plný počet čtyř bodů. Lotyši v pondělí nastoupí proti Německu, které ještě nebodovalo.

Českému týmu může zajistit postup do čtvrtečního čtvrtfinále buď pondělní výhra Němců nad Lotyši nebo vítězství Kettunenova výběru nad Švýcary. V opačném případě jim hrozí středeční kvalifikace play off, po které by byla reálná hrozba souboje s úřadujícími mistry světa Finy.

„My vůbec neskládáme zbraně a turnaj je teprve na začátku. Musíme si samozřejmě přiznat, že je to velká komplikace do pokračování turnaje,“ řekl brankář Lukáš Bauer. Do branky českého týmu se postavil po úvodním duelu s Německem (10:5) místo Lukáše Součka.

Po sedmičce debutantů z úvodního duelu zasáhl do hry gólman Mladé Boleslavi jako osmý český nováček na MS. Soupeř jej hned v úvodu prověřil, ale postupem času získali Češi stále větší převahu.

Ve čtvrté minutě po ideální Delongově přihrávce otevřel skóre Ondrušek. Velké šance úvodní dějství nenabídlo, až v 17. minutě trefil Tomašík z úhlu levou tyč. Před pauzou po dlouhé době prověřil Bauera Kovalevskis, na druhé straně nevyužil velkou šanci Kisugite.

V úvodu druhé části sice dostal Raitums balónek za Bauerova záda, ale gól neplatil. Švýcarky Corina Wehingerová a Sandra Zurbuchenová, první ženský pár v historii na mužském šampionátu, gól neuznaly pro hru vysokou holí.

Ve 22. minutě ale už po brejku Lotyšů a přihrávce Akmenlaukse vyrovnal do odkryté branky Kruminš, který se za 142 vteřin prosadil znovu a střelou ze středu se trefil k levé tyči.

Český gólman další soupeřovy šance z brejků pochytal, ale ve 32. minutě v brankovišti nepokrytý Bitmanis usměrnil do české branky Kostusevsův pas a zvýšil na 3:1. V závěru druhého dějství snížil Delong, který se prosadil z dorážky po předchozím Ondruškově pokusu.

„Klíčová byla druhá třetina, do které jsme nenastoupili dobře a začali jsme být statičtější, čímž jsme dostali soupeře výrazně do hry. Když Lotyšsko cítí energii a to, že má šanci vyhrát, tak je to velmi nepříjemný soupeř,“ uvedl asistent trenéra Milan Fridrich.

Ve 43. minutě smazal ztrátu střelou od levého mantinelu na bližší tyč Ondrušek. Přesně za minutu ale trefil od pravého mantinelu protější roh Bauerovy branky Stepans a vrátil Lotyšům vedení.

„Všechno se dá samozřejmě chytat, trefil mi to hezky nad rameno a já jsem se tam dostal tou rukou pozdě. Jenom jsem to škrtnul a pak už jsem to nechytl,“ litoval Bauer.

Následná Jurševskisova branka neplatila pro vysokou hůl a další možnost z brejku neproměnil Akmenlauks. Tlak českého týmu byl bezzubý. V 54. minutě ve velké šanci nepřekonal zblízka Salcevičse kapitán Jendrišák. Neuspěli ani Beneš a Dóža. Závěrečný tlak Čechů už druhou prohru v devátém vzájemném duelu neodvrátil.