Hradec Králové má stavební povolení na nový fotbalový stadion

Město Hradec Králové získalo stavební povolení na stavbu nového fotbalového stadionu v Malšovicích na místě již nevyhovujícího Všesportovního stadionu. Radnice má i povolení ke stavbě od vodoprávního úřadu a ještě jí chybí povolení od silničního úřadu pro napojení arény na okolní komunikace. Vlastní stavba arény za odhadovaných 550 milionů korun bez DPH by mohla začít v roce 2018. Řekl to mluvčí radnice Petr Vinklář.

Město předpokládá, že souhlas silničního úřadu také získá a že všechna potřebná povolení bude mít k dispozici během podzimu. Současně již připravuje prováděcí dokumentaci, která bude výchozím podkladem pro tendr na stavební firmu. Na stadionu má zázemí druholigový klub FC Hradec Králové.

„Na podzim chci městské zastupitelstvo požádat o zařazení této investice do rozpočtu města na rok 2018 a zároveň o uvolnění financí na stavbu západní tribuny, abychom mohli co nejdříve vypsat výběrové řízení a v příštím roce stavbu zahájit,“ uvedl náměstek primátora pro investice Jindřich Vedlich (TOP 09).

Stadion chce město stavět po etapách. První etapa má předpokládaný rozpočet 270 milionů korun a zahrnuje demolici valu západní tribuny a části boků a stavbu nové tribuny, včetně zázemí pro fanoušky a novináře.

Minulý týden již město vypsalo soutěž na firmu pro demolici vrchních částí západní tribuny, která by mohla začít letos v říjnu. Stavbaři odstraní střechu, kiosky, komentátorské stanoviště a ovládání světelné tabule. Sedačky demontují a osadí na protilehlou tribunu. Z tribuny zůstane pouze pískový val. Kapacita stadionu po odstranění jedné z tribun klesne o 35 procent na 4500 diváků.

Původně radnice počítala s vybudováním stadionu v úsporné variantě za 400 milionů korun bez DPH. V květnu se však zastupitelé rozhodli pro postavení dražšího stadionu vyšších parametrů, aby na stavbu mohli získat dotaci od ministerstva školství. Nový stadion by měl svým zázemím splňovat parametry pro mezinárodní utkání nejvyšší kategorie.

Nová fotbalová aréna má mít kapacitu téměř 10.000 sedících diváků, nynější Všesportovní stadion z roku 1960 je určený pro 7000 diváků. Nejvýraznější stavbou se stane nová západní tribuna, která vznikne na místě současné sypané tribuny. Zachováno bude i typické osvětlení hrací plochy čtyřmi takzvanými lízátky, i když v modernizované podobě.

Zdroj foto: http://www.fchk.cz/