Ondřej Lenc o WIFA: Hledal jsem výzvu, našel jsem

Nedávno jsme Vás prostřednictvím rozhovoru s Martinem Syrůčkem informovali o projektu WIFA – http://www.isportuj.cz/zivot-mimo-sport-i-muze-byt-sportovce-nova-budoucnost/ Dnes jsme vyzpovídali druhého člena týmu WIFA a tím je Ondřej Lenc – bývalý extraligový hráč Kladna.

Jak tě napadlo připojit se k týmu WIFA?

Rozhodl jsem se zejména z toho důvodu, že jsem po konci kariéry na extraligové úrovni hledal nějakou výzvu. WIFA je produkt, který funguje “všude” ve světě. U nás v Česku je něco podobného zatím velmi málo zastoupené. Druhý důvod je ten, že jsem vždycky chtěl vymyslet něco, co ještě nebylo, nebo alespoň být u zrodu něčeho, co tu chybí. Myslím, že WIFA má na to, aby změnila poměry v české společnosti.

Stejně jako Martin jsi i ty volejbalista. Jak těžký mají podle tebe právě volejbalisté život mimo sport?

Myslím, že v porovnání s ostatními majoritními sporty v celku dobře. Volejbalisté totiž od začátku nemají vidinu velkých výdělků. Spousta z nich bere volejbal pouze jako doplněk ke škole. Jsou tak lépe připraveni na život po konci kariéry, jelikož si uvědomují, že volejbal nebude v jejich produktivním věku hlavním zdrojem příjmů. Jsem zastáncem toho názoru, že čím více peněz se v jednotlivém sportu točí, tím horší je integrace jednotlivých sportovců do reálného života po konci kariéry.

Jak jsi zatím spokojen s tím, jak projekt funguje?

Práci máme velmi dobře rozdělenou, nicméně s tím jak se projekt rozrůstá, bude nutné, aby se rozrůstal i náš tým. Je důležité, že jsme s Martinem v neustálém kontaktu a snažíme se chodit na všechny schůzky a setkání společně. Důležité je, že každý rozumíme práci toho druhého a vzájemné se doplňujeme. Ta spolupráce funguje prakticky stejně tak dobře, jako fungovala na volejbalovém kurtu.

Co je tvůj osobní cíl s projektem WIFA?

Osobním cílem je rozšířit tuhle myšlenku a společnými kroky s asociacemi a kluby přispět k lepší informovanosti a důležitosti tohohle projektu. Je totiž jedním z těch, který může lidem změnit život. Uvědomuje si to, že česká mentalita je založená tak, že pokud všechno funguje, nemá Čech důvod se sám zlepšovat, vzdělávat a připravovat se na budoucnost. Kus od kusu samozřejmě, ale většina z nás tak smýšlí. V případě sportovce se však situace ještě zhoršuje, jelikož touhle pasivitou zvyšuje riziko, které spojujeme se sázkou na jednu kartu – živit se jako profesionální sportovec. Víme, že spousta sportovců nás odmítne. Ani to nás však neodradí. Víme totiž, že i když se o nás dozvědí teď, a fakticky nás budou potřebovat až za 5-10 let, vyhráli jsme. Určitě se k těmto lidem neobrátíme zády. WIFA je totiž projekt s dlouhodobou vizí a další životní cesta, moje i spousta ostatních.