Sportovce bude na OH v Tokiu hlídat systém na rozpoznání obličejů

Během olympijských her 2020 v Tokiu bude při zajišťování bezpečnosti poprvé v historii nasazena technologie rozpoznávání obličejů. Pořadatelé si od systému slibují zpřesnění a zrychlení kontrol všech akreditovaných osob při pohybu na více než 40 sportovištích, v olympijské vesnici a mediálním centru.

Organizátoři tokijské olympiády se spojili s japonským telekomunikačním a IT gigantem NEC, který vyvinul technologii NeoFace. Systém bude všechny sportovce, funkcionáře, novináře a dobrovolníky automaticky kontrolovat a jejich totožnost ověřovat v databázi fotografií prostřednictvím čipu v akreditaci. Diváků se kontroly týkat nebudou.

„Tokijská sportoviště nemají vždy dostatek prostoru na bezpečnostní kontroly, nebude taky tolik času na čekání. Bude tu procházet spousta lidí, bude horko,“ vysvětlil při předvedení technologie šéf bezpečnosti Cujoši Iwašita, proč pořadatelé zvolili tento systém. Slibují si od něho mimo jiné urychlení bezpečnostních procedur pro sportovce.

NEC testoval technologii na olympijských hrách v Riu de Janeiro a nyní už na mnoha místech včetně některých letišť funguje. Během prezentace v Tokiu systém správně rozpoznal 99,7 procenta lidí.