Třída Finn vypadla z programu olympijských her v Paříži 2024

Jachtařská třída Finn vypadla z programu olympijských her v Paříži v roce 2024. O vyřazení jednoposádkové třídy, jež patřila k elitním českým disciplínám, rozhodla konference mezinárodní jachtařské federace v Sarasotě na Floridě.

Předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer, který se zasedání účastnil, litoval, že byla vyřazena jediná vhodná loď pro muže o váze 85 a více kilogramů. „Jakkoliv je pro nás bolestivé, že právě naše elitní lodní třída vypadla, tak se zároveň otevírají nové příležitosti pro naše jachtaře. Věřím, že máme možnost uspět v jakékoliv třídě,“ uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Ve třídě Finn startoval Michael Maier na olympiádě pětkrát. Nyní je jedničkou Ondřej Teplý, který se stal před třemi lety juniorským mistrem světa. Letos byl devatenáctý na mistrovství Evropy dospělých. Na hry v Riu 2016 se ale nekvalifikoval.

Nově se do programu her dostala dvouposádková smíšená třída Keelboat Offshore (kýlová offshore plachetnice). „Ale kdo ví, co se ještě může stát. Před půl rokem členové Councilu kýlovou loď odmítli a nyní ji ti samí lidé zařadili. V minulosti byl vyřazen windsurfing a zařazen kiteboarding a o rok poději bylo vše vráceno zpět,“ poukázal Bauer na časté změny v programu. „Pro nás jsou horší právě takovéto kolotoče a z nich pramenící nejistota, co bude, než to, že ta, či ona lodní třída vypadla.“

Malá nejistota ještě panuje okolo tříd Laser mužů, ženské Laser Radial a dvouposádkové 470. „Myslím, že výměna těchto tříd reálně nehrozí. Ve skutečnosti nikdo na kongresu pozici těchto tříd pro dané soutěže nezpochybňoval. Jde hlavně o to, aby jejich výběr splňoval formálně všechny podmínky,“ upřesnil Bauer.

Testy na vodě pro výběr kýlové plachetnice, dvouposádkové plachetnice a kiteboardy proběhnou až po jarní konferenci federace, která se bude konat v květnu v Londýně, kde se bude o výběru tříd pro testy na vodě rozhodovat.

Jistotu OH mají windsurfing RS:X, třída ale musí ještě projít určitou změnou, a také třídy mužů a žen 49erFX (skif) a Nacra 17 (vícetrupá plachetnice se smíšenou posádkou). V kiteboardingu smíšených párů se pojede na takzvaném foilujícím kitu RAM-Air.