Život mimo sport – i to může být pro sportovce nová budoucnost

Pro mnohé profesionální sportovce je sport věcí, bez které si nedovedou představit život. Co se ale stane, když jejich život ve sportu skončí? Většinou s tím mají problémy. A právě se zprostředkováním pracovního uplatnění nově pomáhá Projekt Workforce: Integration of Former Athletes (WIFA).

Projekt začal vznikat na konci roku 2017 a stojí za ním sám stále aktivní sportovec – volejbalista Volejbalu Kladno cz Martin Syrůček, vicemistr ČR ze sezony 2016/2017 „Mezi sportovci se delší dobu pohybuji a sám vím, co obnáší vykonávat sportovní činnost na vrcholové úrovni. Navíc jsem se za svou sportovní karieru setkal s mnoha spoluhráči, kteří byli nuceni svou kariéru ukončit a měli velký problém najít adekvátní pracovní uplatnění. A to i přesto, že měli například i vystudovanou vysokou školu,“ říká Syrůček, podle kterého personalisté životopisy rovnou vyřazují kvůli absenci pracovní praxe.

„Na druhé straně se v lidských zdrojích pohybuji a vím, jaká je poptávka po pracovitých a schopných uchazečích. Nicméně celý koncept mě napadnul až ve chvíli, kdy za mnou přišel můj nadřízený, jestli pro něj nemám nějakého sportovce, co se umí kousnout, v tu chvíli se mi rozsvítilo a začal jsem na projektu pracovat,“ popisuje vznik WIFA sám autor.

Hlavním úkolem týmu WIFA je najít to „pravé ořechové“. Pomáhá totiž sportovcům pomoci sehnat tu nejlepší práci. Což pro ně není úplně jednoduché. „Projekt klade důraz na vyprofilování zapojených sportovců po moci dotazníkového šetření a sestavou behaviorálních otázek. Jsme přesvědčeni, že sportovní minulost je důkazem schopností pracovního kandidáta. Pokud tedy zajistíme uchazečům o novou profesní kariéru vhodné pracovní podmínky a pomůžeme jim obsadit vhodné pracovní pozice,  propojíme tak spokojenost zaměstnavatele a spokojenost zaměstnance,“ vysvětlil Syrůček důvod, proč se zaměřil zrovna na sportovce.

Individuální přístup

Sportovní kariéra podle Syrůčka nemá být handicapem, ale předností. „Vypracovat se do nejvyšších pater jako sportovec, je dlouhodobá záležitost. Chce to v první řadě disciplínu a vytrvalost, sportovci jsou zvyklí tvrdě pracovat a jsou orientovaní na výsledek. Mají ty správné pracovní návyky a většinou dobře zapadnou do týmu. To všechno jsou přednosti, které se u řadových uchazečů o pracovní pozici sejdou jen zřídka, u sportovců, které projekt WIFA sdružuje, jsou již ověřené jejich sportovní kariérou.“

I proto doufá, že se do projektu zapojí ještě více firem. Nyní spolupracuje WIFA například se zaměstnavateli jako je ZOOT, GDPR Protection nebo DIMIS. ,,Spolupráce je na dobré cestě s mezinárodní společností SALES HOUSE, nebo OK GROUP kde nám pomáhá další bývalý profesionální sportovec volejbalista Filip Auer. První společné krůčky děláme i s celorepublikově působícím obchodním řetězcem, nebo s jednou z předních bank působících v ČR, zde jsme však na začátku jednání. Spolupráci ovšem nechceme navázat za každou cenu. Některá jednání jsme museli ukončit, neboť nám přišlo, že zaměstnanecká kultura není taková, jakou si pro naše kandidáty představujeme. Kvalita poskytovaných služeb je pro nás zásadní,“ osvětluje Syrůček. Právě přístup ke všem zaměstnavatelům je individuální a na míru vytvořené přesně pro ně. I to je další specialita.

Projekt WIFA se také snaží sportovcům pomoci, i když zná jejich limity. „Těmi je například neznalost v oblasti jejich budoucího pracovního rozvoje, ale především chybějící pracovní praxe, ale záleží, na kterou skupinu se zaměříme, neboť služby poskytujeme v široké škále všem sportovcům napříč všem sportovním odvětví. Mezi naše klienty paří jak vysokoškoláci, kteří se sportu na vrcholové úrovni věnovali jen krátce, tak i sportovci, kteří obětovali sportovní kariéře celý život, zde je absence přirozeně větší. Výjimkou nejsou ani bývalý sportovci, kteří už pracují, ale nejsou s pozicí spokojeni, ti praxi samozřejmě mají.  Někteří sportovci mohou být díky svým zahraničním angažmá velmi dobří v jazycích, což u mnohých platí,“ říká Syrůček.

Víc informací najdete na webu www.wifa.cz